Japonların Shinrin-yoku`su nedir?

Japonların Shinrin-yoku`su nedir?

Shinrin-yoku ‘ormanda nefes almak’ veya ‘orman banyosu’ anlamına gelen bir terimdir. 1980'lerde Japonya'da geliştirilmiş ve Japon tıbbında koruyucu sağlık bakımı ve iyileştirilmesinin köşe taşı haline gelmiştir. Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere araştırmacılar, yaşayan bir ormanın gölgesi altında zaman geçirmenin sağlık yararları hakkında sağlam bir bilimsel literatür oluşturdular. Şimdi araştırmaları dünya çapında shinrin-yoku ve orman terapisi kurmaya yardımcı oluyor.

Daha basit anlamıyla Shinrin-yoku’daki fikir şudur: Bir insan sadece doğal bir bölgeyi ziyaret ederse ve rahat bir şekilde yürürse, sakinleştirici, canlandırıcı ve iyileştirici faydalar elde edilir.

Bunu her zaman sezgisel olarak biliriz. Fakat geçtiğimiz birkaç on yıl içinde, vahşi ve doğal alanlarda bulunmanın iyileştirici etkilerinin ardındaki mekanizmaları gösteren pek çok bilimsel çalışma vardı (Bu araştırmanın bir kısmı burada mevcuttur). Örneğin, birçok ağaç, bağışıklık sistemimizin kanserle savaşma yolunun bir parçası olan doğal öldürücü hücrelerini destekleyen organik bileşikler çıkarır.

Shinrin-yoku'nun faydaları şunlardır:
Vücudun doğal öldürücü hücrelerinin sayısında bir artış ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
Tansiyonu dengeler.
Stresi azaltır.
Ruh halini iyileştirir.
Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) olan çocuklarda odaklanma kabiliyetini arttırır.
Cerrahi operasyonlardan veya hastalıklardan sonraki iyileşme sürecini hızlandırır.
Enerji seviyesini arttırır.
Uyku düzenini dengeler.

Uzmanların deneyimledikleri bu uygulamanın sonuçları ise çok etkileyici:
Daha derin ve daha net sezgi
Artan enerji akışı
Arazi ve türleriyle iletişimde artan kapasite
Yaşam gücü artışı
Arkadaşlıkların derinleşmesi
Mutlulukta genel artış

Shinrin-yoku gibi orman terapisi yaklaşımlarının tarih boyunca birçok kültürde kökleri olduğunu biliyoruz. John Muir şöyle ise şöyle diyor: “Binlerce yorgun, sinir bozucu, aşırı uygar insanlar dağlara gitmenin eve dönmek olduğunu öğrenmeye başlıyor. Doğada bulunmak ve onu tanımak bir zorunluluktur."
Shinrin Yoku Orman Terapisine yaklaşım, Doğa ve Orman Terapisi Rehberleri ve Programları Birliği tarafından verilmektedir. Duygularınızı açmanıza, sezgilerinizi geliştirmenize ve daha önce hiç olmadığı gibi ormanı tecrübe etmenize yardımcı olmak için rehberli aktivitelerle orman kanopisi altındaki nazik yollarda keyifli yürüyüşleri birleştirir. Dikkatlilik, meditasyon pratikleri ve derin bir doğaya bağlı mentorluk teknikleri kullanılır. Ayrıca, yürüyüş boyunca çeşitli noktalarda grup tartışmaları için Konsey Yolu kullanılır, bu da katılımcıların birlikte yaşadıklarını tartışırken diğerlerinden öğrenmelerine ve diğerlerine öğretmelerine yardımcı olur.